Gebelikte (Hamilelikte) Hemoroid ve Tedavisi

Gebelikte (Hamilelikte) Hemoroid ve Tedavisi

Basur-Hamilelik

En iyi tedavi, hastalığın oluşmasının önlenmesidir. Hayat tarzı ve diyet değişiklikleri ile hemoroid şikayetlerinin oluşması azaltılabilir. Bunun için; konservatif yöntemlerin ana kuralı anal bölgenin hiyjeni, diyetle bol lifli gıda almak ve su tüketmek, yumuşak kıvamda bol dışkılama yapmasıdır.

Hemoroidal hastalık, rektum ve anüs bölgesinde bulunan hemoroidal venlerin, şişmesi, makat dışına sarkması ve şikayet oluşturması olarak tanımlanabilir. Gebelik ve normal doğum, hemoroidal (Basur) hastalığın oluşmasını kolaylaştıran bir süreç olup, gebe (hamile) bayanların yaklaşık % 25-35’i bu durumdan etkilenmektedir.  Etkilenen hastaların yaklaşık % 85’inde şikayetler,  gebeliğin(hamileliğin) 6. ayından sonra ortaya çıkmaktadır.

Bazı gebelerde ilk kez şikayetler gebelik döneminde oluşurken, gebelik öncesi dönem de şikayetleri var olan hastaların, bu süreçte tekrar şikayetlerin oluşması beklenen bir durumdur. Bu hastalarda doğum sırasında veya doğum sonrası erken dönemde de şikayetler oluşabilir.

Gebelik (Hamilelik) Döneminde Hemoroid Nasıl Oluşur?

Hemoroid (Basur) Birinci olarak; gebelik(hamilelik) döneminde büyüyen rahmin, pelvik bölgedeki toplardamarlara uyguladığı basınçtır. Böylece vücudun bacaklardan gelen toplardamarlardaki kanın akımı yavaşlar. Bu basınç ile damarlar genişler ve şişer.

Hemoroid (Basur) İkinci olarak; gebelik döneminde hormonal değişiklikler özellikle progesterone hormonunun artışı meydana gelir.  Bu etki ile damarların çevresindeki düz kasları gevşeterek, rektum, vulva ve uyluk bölgesindeki venlerde belirginleşme oluşur.

Ek olarak, gebelik süresinde oluşan kabızlık, şikayetlerin oluşmasını ve belirginleşmesine yardımcı olur.

Hemoroid (Basur) Hamilelikte Hangi Şikayetlere Neden olur?

Dışkılama esnasında oluşan kanama genellikle ilk şikayettir. Hamilelikte hastalarda kanama kendiliğinden gerileyip, tekrar dışkılama ile başlayabilir. Kanama ile birlikte makatta rahatsızlık ve dolgunluk şikayeti de oluşabilir. Akıntı, kaşıntı ve temizlenme esnasında ele gelen şişlik şikayeti ile de hekime başvurabilirler. Ağrı özellikle hemoroidal venlerin (memelerin) içinde pıhtı oluşması (tromboze hemoroid) sonucu oluşur.

Gebelerde(Hamilelerde) ciddi rahatsızlık oluşturan ve hekime başvurmayı gerektiren bir durumdur.

Hamilelikte Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

En iyi tedavi, hastalığın oluşmasının önlenmesidir.  Hayat tarzı ve diyet değişiklikleri ile hemoroid şikayetlerinin oluşması azaltılabilir. Bunun için; konservatif yöntemlerin ana kuralı anal bölgenin hiyjeni, diyetle bol lifli gıda almak ve su tüketmek, yumuşak kıvamda bol dışkılama yapmasıdır.

Bu konuda hastalara aşağıda belirtilen tavsiyelerde bulunulmalıdır:

  • Tuvalette uzun zaman geçirmemek, tuvalette gazete okuma veya bulmaca çözme, aşırı ıkınma gibi alışkanlıkları terk etmek.
  • Lifden  zengin bir beslenme tarzını benimsemek
  • Yeterli miktarda su alınması (10–12 bardak)
  • Tuvalete ihtiyaç duydukları anda gitmeleri ve orada uzun zaman geçirmemeleri gerektiğini öğretmek
  • Spor ve düzenli egzersiz yapmak
  • Günde birkaç kez, ılık suda oturmak şikayetleri azaltır. Oturma banyosunda sonra makat bölgesinin ıslak bırakılmaması ve kuru tutulması gerekir.
  • Kegel egzersizi, gebelik süresince hemoroid şikayetlerinin oluşmasını engelleyebilir. Rektum bölgesinde bulunan kasları kuvvetlendirerek, vajinal verektal bölgedeki kanlanmayı arttırarak, hemoroid oluşma ihtimalini azaltır.

Hemoroidal hastalıkta,  çeşitli kremler ve ilaçlar günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.  Krem seçiminde, antiin flamuar ve ağrı kesici etki, kısa dönemde şikayetlerin gerilemesine olanak sağlar. Bu ilaçların sınırlı emilimleri nedeniyle, gebelerde kullanılabilmektedir. Bu ilaçların uzun süreli kullanımlarında cilt problemlerinin oluşabilmesi nedeniyle kısa süreli kullanılmalıdır. Yapılan çalışmalarda kerem ve fitillerin etkinliği kanıtlanmamış olmakla birlikte, yaygın kullanılmaktadır.

Hastaların önemli bölümünde konservatif yöntemlerle, şikayetleri gerilemekle birlikte bazı hastalarda ilaç tedavisi gerekebilir. Hastaların şikayetleri uygulanan tedavilerle gerilememesi, belirgin kanama ve ağrının durdurulamaması nedeniyle,  girişimler yöntemler (skleroterapi, infrared kuagulasyon) veya cerrahi tedavi gerekebilir.

Hemoroid (Basur) Varlığı Normal Doğuma Engel Midir?

Hemoroid (Basur) varlığı bebeğin gelişimini etkilemezken, genellikle kullanılan krem ve fitillerin de sınırlı emilimleri nedeniyle bir zararı yoktur. Hemoroidler normal doğuma nadiren engel olurlar.

Doğum sırasında aşırı ıkınma nedeniyle, hemoroidal memelerde kanamalar oluşabilir. Doğumu güçleştirebilir. Bu nedenle hemoroid yakınmaları olan kişilerin, gebelik öncesinde tedavi edilmesi gereklidir. Doğum sonrası, hastaların önemli bir bölümünde şikayetler ve hemoroidler geriler. Tek başına hemoroid varlığı vajinal doğum için bir engel değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir