Kıl Dönmesi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Kıl Dönmesi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Kıl Dönmesi Nedir

Kıl dönmesi, hastalığın halk arasındaki ismi olup tıbbi adı pilonidal sinüstür.

Kıl dönmesi nedir?

Kıl dönmesi, kılların cilt altına geçerek oluşturduğu kıl keseciğidir. En sık kuyruk sokumunda olmakla birlikte, göbekte, yüzde, kasık bölgesinde, koltuk altında da oluşabilir.

Pilonidal sinüsün kimlerde oluşur?

Hayatın 15 – 35 yaşlarında en sık  görülür. Ülkemizde genç erkeklerde % 10 oranında görülür. Erkeklerde sıklığı 3 kat fazladır.  Son yıllarda kadınlarda daha sık oluştuğunu gözlemlemekteyiz. 45 yaşından sonra azalmaktadır.

Pilonidal sinüs nasıl oluşur?

Geçmişte doğuştan olduğu düşünülse de, artık sonradan oluşan bir hastalık olduğu kabul edilmektedir. Kıl köklerinin dönmesine zemin hazırlayan üç faktör belirtilmiştir; bölgenin kıllı olması, cildin hassasiyeti ve kıl dönmesi için yeterli travma ve kuvvetin oluşması.  Kıllın kenarları çentikli olup, tek yönde ilerler. Kılların sürtünme yoluyla ter bezlerinden cilt altına girerek orda ödem ve tıkanma oluşturur. Oluşan yabancı cisim reaksiyonuna, bakterilerinde ilave olması ile abse veya patlaması ile sinüsler oluşur.

Kuyruk sokumu, dökülen kılların kapalı ortam nedeniyle yuvalanabilmesi, iki kaba et arasındaki olukta cildin incelmesi, kuyruk kemiğinin baskısı nedeniyle en sık görülen bölgedir.

Risk faktörleri nelerdir?

  • Derin intergluteal oluk,
  • Tüylü genç erişkinler,
  • Şişmanlık,
  • İşi gereği uzun süre oturma sonucu bası ve sürtünme,
  • Yetersiz kişisel bakım,
  • Aşırı terleme,
  • Vücudun diğer bölgelerinde kıl kökü iltihabı.

Pilonidalsinüs’ün belirtileri nelerdir?

Hastalık bazen kendini şikayet oluşturmadan tek bir sinüs, bazen akut abse, bazende kronik akıntı olarak belli eder.  Hastalarda kuyruk sokumunda küçük şişlikler, kaşıntı, kıllı veya kılsız delikler ve bu deliklerden kokulu veya kokusuz kan ve akıntı gelmesi şikayetleri olabilir. Hastaların bir bölümü kuyruk sokumunda şiddetli ağrı ve kızarıklık ile (pilonidalabse) başvururlar. Absenin boşaltılmasını takiben, tekrar oluşumunu önlemek için hastalar ameliyat olmalıdır.

Pilonidal sinüs tanısı nasıl konur?

Hastalığın tanısı için genellikle hikaye ve muayene edilmesi ile konulur.

Pilonidal sinüs tedavisi nasıl yapılır?

Pilonidal sinüs tedavisi cerrahi dışı ve cerrahi olmak üzere ikiye ayrılabilir.  Cerrahi tedavi, hastalığın tedavisinde en etkili yöntem olarak gözükmektedir. Cerrahi tedaviden açık bırakma, primer dikiş, fleb yöntemleri gibi değişik metotlar tanımlanmıştır. Cerrahi tedavide minimal cerrahi işlemler, hastanede kalış süresinin kısa olması (bir gün), hastanın hızlıca normal hayata ve işe dönmesi, komplikasyonlarının düşük olması ve sonuçların diğer yöntemlerle eşit olması nedeniyle giderek yaygınlaşmıştır. Fleb yöntemlerinin en önemli avantajı, kıl dönmesi olan alan çıkarılmasını takiben, oluşan açıklığın gerginlik oluşturmadan  kapatılması ve oluğun düzleştirilmesidir. Limber ve Karydakisfleb teknikleri en sık kullanılan yöntemlerdir. Karydakis yöntemi, tarafımızdan en tercih edilen yöntemdir. Radyofrekans veya laser kullanımı oldukça küçük hasta serilerini içermekte olup, daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulan yöntemlerdir.

Ameliyat sonrası dönemde ortalama ikinci gün dren alınarak duş alınmaya izin verilir. Ameliyat bölgesi açık bırakılır. Uzun süreli oturmalardan kaçınması, günlük duşlar yapması, bölgenin terli ve nemli kalmamasına özen göstermesi, bölgenin kişisel hijyenine dikkat etmesi önerilmektedir. Jiletle kıl temizliği tekrarlama ihtimalini arttırdığı için önerilmemektedir. Ameliyattan sonra birkaç seans yapılacak lazer epilasyonun etkili olduğu bildirilmektedir.

 

1 Comment

  1. Zehra Öztürk dedi ki:

    Adem Dervişoğlu Hocam Merhaba, kıl donmesi ameliyatın nasıl olduğu, hangi yöntemle yapıldığı,çokmu ağrılı olduğu konusunda korku içerisindeydim. Bu şikayetimi sıkıntısız atlatmama yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir