Kolorektal Kanser Şikayetleri, Tanı ve Evreleme

Kolorektal Kanser Şikayetleri, Tanı ve Evreleme

Kolorektal kanserli hastalar hangi şikayetler ile başvururlar?

Kanserin yerleştiği bölgeye göre farklılık göstermekle birlikte, dışkılama esnasında kan görülmesi, normal barsak alışkanlığında değişiklik olması, ishal ve kabızlık görülmesi, bağırsağın  tam boşalama hissi, sık dışkılamaya çıkmak,dışkının normale göre incelmesi,dışkılama harici akıntıların olması, karın ağrısı, kramp, şişkinlik hissi, nedensiz  kilo kaybı, kendini halsiz ve yorgun hissetme gibi şikayetler oluştururlar.

Bazen komplikasyonlar hastalığın ilk belirtisini oluşturabilir. Perforasyon (barsak delinmesi), ileus (barsak tıkanıklığı) ve fistül oluşumuna ait yakınmalar ile hasta başvurabilir.

Kolorektal kanserlerde tanı nasıl yapılır?

Hikaye, fizik muayene ve tanısal testlerle tanıya gidilir. Hastanın öncelikle anamnezi alınarak, şikayetleri değerlendirilir. Özellikle aile hikayesi, kanama, dışkılama alışkanlığı sorgulanmalıdır. Fizik muayenesinde detaylı muayene sonrasında, parmakla anal bölge rektum mutlaka değerlendirilmelidir.Parmakla muayene (rektal tuşe)  ile rektumun 7-8 cm’lik kısmı değerlendirilir.

Bu işlemler sonrasında ilk yapılacak inceleme kolonoskopidir. Bu işlem ile kalın bağırsağınız  bir teleskop aracılığı ile değerlendirilir. Şüpheli durumlarda biyopsi yapılabilir.

Eğer biyopsi  kanseri doğrularda, tedavi planının yapılabilmesi için kanserin ne kadar yayıldığı (evresi) belirlenmelidir. Bu amaçla  karsiyoembriyojenik antijen (CEA) denilen tümör markerlarına kan testi ile bakılır. Tedavi süresinde takip amacıyla kullanılan bir testtir.

Endorektal ultrasonografi, ultrason probu ile rektum tümörlerinin ne derinlikte geliştiğini ve lenf bezleri, etraf dokulara kanserin ne kadar yayıldığı hakkında bilgi verir. Bilgisayarlı tomografi veya MR, kolon kanserinin uzak organlara (karaciğer, akciğer vb) yayılımı hakkında bilgi sağlar.

Kolorektal kanserlerde evreleme nasıl yapılır?

Evre 0: Kanser kolon ya da rektumun sadece en iç tabakasında bulunmuştur. Karsinoma in situ buevredeki kolorektal kanserin bir diğer adıdır.

Evre I: Tümör kolonun ya da rektumun iç duvarında gelişmiştir. Tümör duvarı geçmemiştir.

Evre II: Tümör kolon ya da rektum duvarında ve duvarın içinde daha derin bir şekilde hattaduvar boyunca yayılmıştır. Yakınlarındaki dokuları ele geçirmiş olabilir fakat kanser hücreleri lenfnodüllerine sıçramamıştır.

Evre III: Kanser yakınlarındaki lenf nodüllerine sıçramış fakat vücudun diğer bölümlerinesıçramamıştır.

Evre IV: Kanser vücudun diğer bölgelerine sıçramıştır, örneğin karaciğer ve akciğer gibi.

Prof.Dr.Adem Dervişoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir