Meme Kanseri Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Meme Kanseri Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Her sekiz kadından birinde görülen meme kanseri, hiçbir kadının aklına bile getirmek istemediği bir sağlık sorunudur. Bu nedenle bazı sinyal belirtilerini göz ardı edebilmesi hastanın hayatı tehlikeye atmak dışında bir işe yaramaz.

Meme kanserinin tedavisi nasıl olmalıdır?

Meme kanserinin tedavisi için birçok yöntem birlikte kullanılması ile mümkündür. Cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi ve hormonal tedavi birlikte kullanılmaktadır.

Cerrahi tedavi, meme ameliyatların başladığı ilk yıllara göre daha az doku alınarak, memenin korunmasıda mümkün olarak, benzer başarı oranları sağlanabilmektedir.  Cerrahi tedavide kitlenin olduğu bölge çıkartılırken aynı seansta koltuk altındaki lenf bezleride değerlendirilir. Gerekli ise koltuk altındaki lenf bezleride çıkarılabilir.

Son yıllarda yapılan sentinel lenf nodu biyopsi (mavi boya tekniği) yöntemi ile koltuk altındaki ilk boyanan lenf bezi çıkarılarak patolojik incelemesi operasyon sırasında yapılabilmektedir.  Lenf bezlerinde kanser hücresi saptanırsa, koltuk altı lenf bezlerinin temizliği gerekmektedir.

Ameliyat öncesi cerrah hastası ile değişik ameliyat tekniği (meme koruyucu cerrahi veya mastektomi)  ve memenin korunabilme ihtimalini konuşup, bu konuda ameliyat öncesi hastaya bilgi vermelidir.

Prof.Dr. Adem Dervişoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir