Perianal (Makatta) Fistül Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Perianal (Makatta) Fistül Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Perianal fistüller tekrarlama eğiliminde olan hastalıklar olup cerrahlar tarafından sevilmeyen bir hastalıktır. Tedavisi deneyimli eller tarafında yapıldığında sonuçlar memnuniyet  verici olur. Anal fistüller tedavi olmaksızın kendiliğinden kapanması çok nadirdir. Tedavisi cerrahidir.

Cerrahi tedavi genel anestezi altında yapılır. Cerrahi tedavide fistüllerin anal sfinkter ile ilişkisinin belirlenmesi ve dış, iç deliklerin ve  fistül yolu veya yollarının iyi belirlenmesi önemlidir. Anal fistüllerin % 70’i basit fistül olup, fistülotomi yeterli ve etkin bir tedavi sağlar. Fistül yolunun belirlenmesi sonrasında , kesilerek açık bırakılır. Yeni oluşan doku ile 2-3 haftalık bir tedavi ile iyileşir.

Basit olmayan fistüllerde değişik tedavi yöntemleri tanımlanmıştır. Klasik tedavide seton uygulaması yapılmaktadır. Seton yöntemi iç ve dış ağızları atasından bir ip geçirilir. İp daraltılarak, aradaki doku kesilir. Bu yöntemin iyileşmesi uzun sürmesi nedeniyle fistülotomi ve eş zamanlı sfinkter onarımı, flab yöntemi, laser uygulaması, LIFT, VAAFT, plug gibi tedavi  yöntemleri tanımlanmıştır.

Laser, VAAFT (video endoskop yardımlı anal fistül tedavisi), plug yöntemleri son yıllarda uygulanan tedaviler olup, başarılı sonuçlar bildirilmektedir. Hastalar ameliyat sonrası az ağrı hissetmekte olup, iyileşme süreleri hızlıdır.

Perianal fistüller ameliyat sonrası tekrarlar mı?

Hastaların ameliyat sonrası en büyük korkuları tekrarlama ihtimalidir.  Teknolojik gelişmelere rağmen, hastalığın garantili bir tedavi yöntemi yoktur. Tekrarlamayacağı konusunda hastaya söz verilebilme şansı yoktur.  Cerrahi tedavi en önemli seçenek olup, tedavideki başarıda tecrübe en önemli faktörlerden birisidir.

Perianal fistülde tanı nasıl konulur?

Hastalığın tanısı fizik muayene ile konulur. Özellikle dış deliğin belirgin olduğu hastalarda tanı koymak kolaydır. Yanlız ameliyat öncesi hastanın iyi değerlendirilmesi çok önemlidir. Bu nedenle ameliyat öncesi ERUS (endorektal ultrasonografi) veya magnetikrezonas görüntüleme (MR) bize yardımcı olan radyolojik incelemelerdir.  Böylece aşağıdaki soruların cevapları aranarak, fistülün detayları ve haritalaması yapılmalıdır.

Anal fistüle eşlik eden abse var mı?, fistüllerin sfinkter ile ilişkisi nasıl? Fistüle eşlik eden başka fistüller var mı? gibi sorular netleştirilmelidir.  Ameliyat öncesi hastanın daha önce ameliyat olup olmadığı, Crohnvb eşlik eden hastalıkların olup olmadığı ve anal sfinkterintonusu iyi değerlendirilmelidir.

Prof.Dr. Adem DERVİŞOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir