Obezite Cerrahisi-Ameliyatı Uygulama ve Faydaları

Obezite Cerrahisi-Ameliyatı Uygulama ve Faydaları

Obezite cerrahisi, sağlık problemleri oluşturacak ağırlıkta, diyet ve egzersiz gibi metodlarla çözülememiş aşırı kilo sorununun çözümü için sindirim sistemi üzerinde uygulanan bir grup cerrahi yöntemi içeren bir terimdir. Uluslararası kılavuzlara göre obezite cerrahisinin uygun olduğu grup Morbid Obezite olarak adlandırılan gruba giren hastalardır. Buna göre, vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olanlar ile 35 ve üzerinde olup, yanısıra Tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi veya diğer solunum problemleri, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması, osteoartrit, lipid anomalileri, kalp hastalıkları gibi bir veya birden çok yandaş hastalığı olanlar obezite cerrahisi için adaydır. Bu hastaların alkol ve ilaç bağımlısı olmamaları ve ciddi psikolojik rahatsızlıkları olmaması gerekmektedir.

Obezite cerrahisinin faydaları nelerdir?

Obezite insan  yaşamını yaklaşık 10-15 yıl kısatmaktadır.  Sigaradan sonra 2. sırada ölüm nedenleri  arasındadır Bu ameliyatlar  sadece kilo kaybı sağlayan estetik bir ameliyat değildir. Asıl önemli olan kilo kaybı sonrası vücudumuz için  önemli faydaları vardır. Bunlar; Tip 2 Diyabetin uzun süreli gerilemesi, kalp ve damar sağlığında düzelme, depresyondan kurtulma, engelleyici uyku apnesini ortadan kaldırma, ekklem ağrılarını ortadan kaldırma, doğurganlıkta artışdır.

Obezite ameliyatlarının riskleri var mı?

Obezite ameliyatlarinin korkulan başlıca 3 riski vardır. Bunlar kaçak, emboli (pıhtı oluşması) ve kanama olmasıdır. Bu riskler deneyimli cerrahların uyguladığı ameliyatlarda %1 ve civarındadır. Böyle sorunların olması kadar erken farkedilip gerekli müdahalenin yapılması önemlidir. Uzun dönemde hastaların % 20 ‘si kilo alabilmekte, çok az bir kısmı eski kilolarına ulaşmaktadır. Cerrahi sadece hastalara bir yol açmaktadır. Yaşam koşullarını  ve diyet alışkanlıklarını değiştirmeyen hastalarda bu risk vardır.

Prof. Dr. Adem Dervişoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir