Obeziteyle mücadelede hangi tedavi yöntemler uygulanmaktadır?

Obeziteyle mücadelede hangi tedavi yöntemler uygulanmaktadır?

‘’Öncelikli olarak fazla kilolarınızın kaderiniz olmadığını, bu fazla kilolardan kurtulmanız gerektiği ve tıbbi yardım ile kurtulabileceğinizi bilmelisiniz’’

Vücut Kitle İndeksiniz 30kg/m2nin üzerinde ise mutlaka tedavi edilmelidir. Öncelikle konservatif yöntemler dediğimiz diyet, spor, akupunktur ve bazı ilaçlar kullanılarak yapılan tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınmaya çalışılmalıdır.

Obezitenin olası endokrinolojik sebepleri, tüm obez hastalarda bu sebepler %1 den daha az görülse de ilk etapta araştırılmalıdır. Bunlardan en yaygın olanları tiroid hormonlarının az çalışmasına bağlı hipotiroidi ve böbrek üstü bezlerinin aşırı kortizol üretmesine bağlı gelişip santral obeziteye yol açan Cushing hastalığıdır.

Özellikle kısa dönemde çok kilo alan bireylerde majör depresyon başta olmak üzere bazı psikolojik sorunlar obezitenin sebebi olabilmektedir. Yemek yeme adeta psikolojik bir savunma mekanizmasına dönüşebilmektedir. Yani yemek bu hastaların mevcut duygusal durumunun dışa vurum şeklidir. Bu durumda psikolojik destek alınmalıdır. Uzun ve zahmetli olsa da tedavi edilebilir.

Herhangi bir endokrinolojik hastalığı olmayan hastalardaki ilk basamak diyetisyen kontrolü altında yeme alışkanlıklarını değiştirmeye çalışmaktır. Kontrollü bir diyet programı ve düzenli egzersizle kilo vermek mutlaka denenmelidir. Bazı ilaçlarla (yağ metobolizmasına etki eden) bu sürece destek olabilir. İlaç kullanımı mutlaka endokrinoloji uzmanı bir hekim tarafından onaylanmadan denenmelidir.

En az 2 diyet programı veya 6 altı aylık diyetten sonra kilo veremeyen veya kilo verdikten sonra eski kilolarına geri dönen morbidobezlerobezite cerrahisi adayıdır.

En çok hangi tedavi yöntemleri talep görüyor?

Obezite cerrahisi metodları farklı ameliyatı içerse de, temelde etki mekanizmaları iki grupta incelenebilir. Bunlar alınabilecek gıda miktarını kısıtlayıcı  etki ve gıdaların emilimini azaltan etkidir.

Obezitenin cerrahi tedavisinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yaygın uygulanan yöntem Sleeve Gastrektomi ya da genel olarak bilinen adıyla Tüp Mide, mide küçültme diye bilinen yöntemdir.

Tüp mide dışında özellikle metabolik sendromu olan yani Tip 2 Diyabet (Şeker hastalığı), kolesterol yüksekliği, hipertansiyon *(Yüksek tansiyon)’ un obeziteye eşlik ettiği durumlarda Gastrik By Pass cerrahlar tarafindan sıklıkla uygulanan cerrahi tedavi yontemidir. Bu ameliyatlar laparoskopik sistemle uygulanan ameliyatlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir